PrzepisNaBiznes.pl Zarządzanie Strategiczne zarządzanie firmą - Misja i Wizja, czyli nazwanie marzeń

Strategiczne zarządzanie firmą - Misja i Wizja, czyli nazwanie marzeń

AddThis Social Bookmark Button

Działalność gospodarczaWszyscy wielcy byli kiedyś mali.
Aby osiągnąć sukces trzeba marzyć.
 

Z jednej strony, słowa: Misja i Wizja stały się nadużywanymi zwrotami w niemal każdej polskiej organizacji. Z drugiej strony aspekt Misji i Wizji wydaje się być nadal nieuporządkowanym obszarem zarządzania strategicznego. Z jednej strony, slogan za którym, w większości przypadków, nie idą ani dobrze sformułowane strategie, ani tym bardziej skuteczne strategiczne działania. Z drugiej strony, słowa budzące kontrowersje, tak wśród praktyków jak i teoretyków zarządzania, a ilość definicji tych pojęć z pewnością nie ułatwia odnalezienia się w tym gąszczu.

Jednak dzisiaj każdy szanujący się menedżer bez wahania powie, że określenie sensu i celu istnienia organizacji jest pierwszym krokiem do stworzenia jej strategii firmy. Może zatem warto raz jeszcze przemyśleć rolę Misji i Wizji w organizacji.

MISJA, czyli PO CO tu jesteśmy

Misja powinna być świadectwem tożsamości firmy, swoistym „kodem genetycznym” kultury organizacyjnej, który określa podstawowe wartości organizacji. Wartości te pomagają ujednolicić sposoby działania pracowników w kluczowych dla firmy sprawach. Misja określa kierunek działania całej organizacji, jej koncepcję biznesu firmy, jej rolę i sens istnienia. Określa pośrednio dziedziny, którymi firma jest w stanie się zająć i chce się zajmować.

Odpowiedzi na podane poniżej pytania mogą być pomocne w poprawnym sformowaniu dokument Misji[1]:

- Kim jesteśmy?

- Jaka jest nasza historia?

- Czym się zajmujemy? Jakie potrzeby zaspokajamy?

- Po co istniejemy? Dlaczego robimy, to co robimy?

- Jakie są nasze wartości?

- W co wierzymy?

- Dla kogo istniejemy?

- Czym się wyróżniamy na rynku?

- Gdzie jesteśmy teraz?

- Jaki jest nasz ostateczny cel?

Ale tak naprawdę to od zarządu firmy, jej menedżerów i pracowników zależy co zostanie spisane jako deklaracji Misji. Nie ma obowiązku, aby wszystkie powyższe punkty zalazły odzwierciedlenie w jej tekście. Należy wybrać tylko te, które są zrozumiałe dla wszystkich je tworzących i z którymi wszyscy się utożsamiają. Długość tekstu Misji również może być dowolna - od kilku zdań do kilkudziesięciu stron. Każdemu według potrzeb. Jednak conditio sine qua non jest to, aby Misja była żywa, odpowiadająca prawdzie, dobrze skonstruowana, wiarygodna i motywująca. Pracownicy dzięki niej powinni czuć, że ich rola jest ważna w procesie rozwoju firmy.

Zdarza się, że wstępem do deklaracji Misji jest hasło misyjne, które stanowi coś w rodzaju motta, myśli przewodniej całego, precyzyjnie opracowanego dokumentu. Motto takie jest integralną część deklaracji Misji, ale raczej jej nie zastąpi. Jest to coś, od czego możemy zacząć naszą przygodę z tworzeniem Misji i Wizji.

Przykłady historycznych haseł misyjnych:

Sprawić by samochód stał się dobrem powszechnym

Ford Motor Company, 1904

 

Stać się liderem cywilnego przemysłu lotniczego, wprowadzającym świat w epokę odrzutowców  

Boeing, lata 50-te

 


 

Zarządzanie - artykuły


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy