PrzepisNaBiznes.pl Artykuły, wywiady Centrum Rozwoju SORBONKA - wywiad z Patrycją Leciej

Centrum Rozwoju SORBONKA - wywiad z Patrycją Leciej

AddThis Social Bookmark Button

Patrycja Leciej - gdynianka, właścicielka Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica SORBONKA. Z wykształcenia filozof specjalizujący się w etyce i komunikacji interpersonalnej. Osoba posiadająca duży talent komunikowania się z dziećmi. W czasie studiów - animator zabaw z językiem angielskim oraz event manager. Żywy dowód na to, że przy realizacji własnych pasji formalności nie są wielką przeszkodą, ale tylko jednym z wielu punktów programu przy dojściu do wyznaczonego celu.Już niedługo wielkie otwarcie. Jak Twoje samopoczucie?

Czuję się przede wszystkim pozytywnie i miło zmęczona. Zasypiam szczęśliwa, że na drugi dzień znów będę planować, coś załatwiać i powoli zbliża się ten „wielki dzień”. Odczuwam również zdenerwowanie. Oczywistym jest fakt, że się boję, ale przede wszystkim cieszę się ogromnie, że nareszcie mój pomysł zaczyna istnieć.Czym jest Centrum Rozwoju SORBONKA?

Chciałyśmy stworzyć coś całkiem innego niż zwykłe przedszkole. SORBONKA to nie miejsce, gdzie oddaje się dziecko na kilka godzin i po tym czasie po prostu odbiera. SORBONKA współpracuje z rodziną. Nie jest miejscem, gdzie nauczyciel patrzy z góry na dziecko i jest w centrum zainteresowania. W SORBONCE chcemy, aby to dziecko było w centrum, a raczej jego przyszłość. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to, co damy dziecku w okresie niemowlęcym i w okresie dzieciństwa będzie miało ogromny wpływ na jego przyszłość. Mogę śmiało powiedzieć, że SORBONKA jest to punkt opieki i edukacji. Grupy będą liczyły maksymalnie 12 osób, każdy nauczyciel będzie miał czas na to, aby obserwować dziecko i móc podejść do niego indywidualnie. Nie będzie Pań tylko Ciocie, nie będzie zmuszania do popołudniowej drzemki, tylko godzina relaksu. Nie będzie typowych zajęć, ale zajęcia poprzez zabawę. Chcemy wprowadzić dziecko w świat nauki dając mu przy tym mnóstwo zabawy i wiary we własne siły. Prowadzić będziemy także szkołę dla rodziców – warsztaty dla mamy i taty „Kreatywny Rodzic” – dla tych, którzy spodziewają się dziecka jak i tych, którzy pociechy już mają. Chcemy pokazać młodym rodzicom, że można wychować mądrze szczęśliwe dziecko, że sytuacje stresowe w wychowaniu i opiece nad dzieckiem są możliwe do rozładowania i nie trzeba czuć się wyrodnym rodzicem, bo chcemy mieć chwilę dla siebie lub puściły nam nerwy. Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatów, odbywających się co dwa tygodnie przez okres czterech miesięcy.

Czym różni się punkt opieki od prywatnego przedszkola?

Punkt opieki to działalność rejestrowana po prostu jako opieka dzienna nad dzieckiem, w ewidencji działalności gospodarczej. Jest to moja działalność i ja za nią odpowiadam, ja decyduję o formie zajęć i o tym, jak moje miejsce dla dzieci będzie funkcjonowało. Przedszkole jest rejestrowane w zupełnie inny sposób, podlega pod gminę.

Jak zrodził się pomysł otwarcia punktu opieki?

Pracując w firmie ABC School prowadziłam zajęcia w gdyńskich przedszkolach z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Właśnie wtedy zrozumiałam, co lubię robić najbardziej – uwielbiam rozmawiać z dziećmi na temat etyki i estetyki. Kiedyś mój profesor ś. p. Henryk Szabała powiedział, że to właśnie dziecko jest najlepszym filozofem, bo nikt nie zadaje tak dużo pytań jak dziecko. Wpadłam na pomysł, aby zacząć prowadzić z dziećmi zajęcia, w których przede wszystkim poruszana by była kwestia moralności i zasad obycia, poczucia piękna i umiejętność wyrażania swoich odczuć i emocji. Wtedy narodził się pomysł SORBONKI. Dojrzewał dość długo, bo w tym czasie zdążyłam obronić swoją pracę magisterską, która była nowatorskim ujęciem komunikacji międzyludzkiej oraz wolności, pracowałam, a dwa i pół roku temu urodziłam córeczkę, która stała się moją motywacją, aby otworzyć Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica „SORBONKA”. Moje zetknięcie z macierzyństwem było przeplatane szczęściem z poczuciem strachu, że może robię coś nie tak, że robię za mało, aby moje dziecko dobrze się rozwijało Wtedy zrozumiałam, że mam za mało informacji, aby wspomagać rozwój mojego dziecka. Ja mam to szczęście, że mam cudowna mamę, która jest wybitnym pedagogiem z 35 letnim stażem pracy z dziećmi, oprócz tego przez 16 lat prowadziła dużą placówkę pedagogiczną, przedszkole samorządowe na Obłużu w Gdyni. Pomagała mi w najcięższych momentach, kiedy nie wiedziałam co robić z płaczącym dzieckiem, które nie miało kolki tylko po prostu zbyt dużo wrażeń, jak na tak mały jeszcze układ nerwowy. Pomogła mi w pierwszych zmaganiach z wychowywaniem Tosi, obaliła wiele stereotypów i przesądów, którymi byłam karmiona przez życzliwe ciocie i koleżanki. Dużo czytałam, szukałam, aż w końcu zrozumiałam, że taka wiedza byłaby najlepiej przekazywana w formie warsztatów i sama chętnie wzięłabym udział w takich warsztatach. Tak też powstał „Kreatywny Rodzic” oraz SORBONKA. 

Pomysły na biznes


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy