PrzepisNaBiznes.pl Artykuły, wywiady Myjnia samochodowa - liczymy zyski

Myjnia samochodowa - liczymy zyski

AddThis Social Bookmark Button

Myjnia, pomysł na biznesJednym z popularniejszych pomysłów na biznes jest myjnia samochodowa. Ich liczba stale wzrasta. Sporo osób planuje w ten sposób zarabiać na życie. Jednak często decyzja przez nich podejmowana nie jest poparta chłodnymi kalkulacjami, a raczej bardzo optymistycznymi wyobrażeniami. Poniżej przedstawię przykład Pana Adama oraz metodologię, która może być pomocna przy określeniu potencjału naszego przedsięwzięcia.Uwaga: Poniższe wyliczenia mają charakter poglądowy i należy je powtórzyć dla konkretnego, interesującego nas przypadku.

Sytuacja wyjściowa przedstawiona przez Pana Adama:

„Planuję założyć myjnię samochodową. W mojej okolicy funkcjonuje już jeden taki zakład, ale myślę, że spokojnie mogą działać dwa. Mieszkam w jednej z podwarszawskich miejscowości. Niedawno wróciłem z Anglii. Uzbierałem pewną sumkę i chcę przy jej pomocy rozkręcić własny biznes. Znalazłem już odpowiednie pomieszczenie. Właściciel zgodził się je dzierżawić za 1000 zł miesięcznie. Oszacowałem też wstępnie koszty. Będę zatrudniał jednego pracownika, który obsługiwać będzie klientów. Chce mu płacić 2500 zł miesięcznie na rękę. Dodatkowo będzie jeszcze biura Rachunkowe – jakieś 200 zł miesięcznie. Kolejna sprawa to woda i energia i płyny do mycia. Myślę, że będzie to jakieś 2,20 i 8gr na samochód. Myjnia, która już istnieje ma cenę 15 zł za umycie samochodu i ja planuję taką samą. Interesuje mnie taka kwestia: ile będę musiał mieć klientów, żeby miesięcznie mieć z tej myjni jakieś 5000zł?”

Analizę powyższej sytuacji rozpoczynamy od kosztów. Z przedstawionych przez Pana Adama założeń wynika, że do czynienia będziemy mieli z następującymi kosztami stałymi (Ks):

- dzierżawa pomieszczenia: 1000 zł miesięcznie

- wynagrodzenie pracownika z narzutami (koszt pracodawcy): ok. 4100 zł miesięcznie (2500zł netto pensji pracownika)

- biuro rachunkowe: 200 zł miesięcznie

- składki na ubezpieczenie społeczne: ok. 350zł (ulga dla osób zakładających działalność)

- inne koszty: 200 zł miesięcznie (rezerwa na wydatki, które nie zostały uwzględnione w założeniach)

 

Koszty zmienne (uzależnione od wielkości produkcji) w ujęciu jednostkowym (jKz):

- energia i woda: 2,20 zł

- środki czyszczące: 0,80 zł

Cena umycia jednego samochodu: 15 zł. 

Pomysły na biznes


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy