Sklep odzieżowy

AddThis Social Bookmark Button

Sklep odzieżowy, pomysł na biznesRozmowa ze współwłaścicielką sklepów z odzieżą „Unique Style” oraz „Anna” Sandrą Woźniak:

Patryk Szczerba: Jak od strony formalnej wygląda założenie sklepu odzieżowego? Czy potrzebne są jakieś specjalne wymagania?Sandra Woźniak: Sklep taki może założyć każdy, a warunkiem koniecznym, ale banalnym jest wpis do rejestru i tym samym zarejestrowanie naszej działalności gospodarczej. Później odbywa się cały festiwal załatwiania formalności związanych m. in. z podatkami i ubezpieczeniem.

Dla początkujących przedsiębiorców to może być ciężka przeprawa?

Owszem, dlatego warto zastanowić się nad wejściem w spółkę z inną, bardziej doświadczoną osobą. Takie wyjście polecam osobom nie mającym doświadczenia w zakładaniu firmy. Tak właśnie było w moim wypadku. Oszczędza się nerwy, mogąc polegać na wspólniku załatwiającym wszelkie sprawy w urzędach. Dodatkowo dzielimy się w tym momencie kosztami prowadzenia biznesu.

Na co należy zwracać uwagę wybierając lokalizację dla sklepu odzieżowego?

W krótkiej historii naszego sklepu zauważyłam, że wcale nie jest ważne miejsce znajdujące się przy ruchliwej ulicy, choć ono podnosi prestiż sklepu. Jeden z moich sklepów z odzieżą damską ma właśnie taką lokalizację i jest nastawiony na wymagających klientów, szukających markowej, modnej i trwałej odzieży. Pamiętajmy koniecznie o tym, żeby znalazło się miejsce do parkowania. Większe obroty notujemy w naszym drugim sklepie z damską i męską odzieżą znajdującym się na jednym z gdyńskich targowisk. Jest tam grupa mniej zamożnych klientów, jednak targowisko daje przewagę w postaci skupiska ludzi w jednym miejscu. Robiąc zakupy zaglądają również do nas, aby przypatrzeć się ubraniom. Tutaj stosujemy zasadę: niższa jakość za niższą cenę. Optymalnym rozwiązaniem jest większa ilość sklepów, a nawet sieć, ponieważ wtedy ryzyko niepowodzenia jest mniejsze. Zawsze istnieje możliwość przeniesienia towaru z jednego miejsca sprzedaży do drugiego.

Co z wyposażeniem sklepu? Jakie elementy potrzebne są, by klient w środku czuł się dobrze?

Z pewnością potrzebne są wieszaki, na których można swobodnie zaprezentować odzież. Istotna jest przebieralnia, miejsce gdzie klient może zobaczyć jak wygląda w kreacji. Warto zainwestować w gustowną ladę, a także sofę/ krzesła dla towarzyszy kupujących, by mogli spokojnie usiąść w trakcie zakupów partnerki. Dobrze jeżeli oświetlenie jest dość mocne, tak aby towar dobrze się prezentował. 

Pomysły na biznes


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy