PrzepisNaBiznes.pl Artykuły, wywiady Sposób na biznes? Psi biznes

Sposób na biznes? Psi biznes

AddThis Social Bookmark Button

Marek Duda, właściciel Ośrodka Szkolenia Psów Pastel i pomysłodawca psiej franczyzyOśrodek Szkolenia Psów „Pastel” to miejsce, które zrodziło się z miłości i pasji do czworonogów. I choć historia jego powstania jest dość smutna, bo wiąże się z utratą ukochanego briarda – Pastela od imienia, którego szkoła nosi nazwę, to już jej najnowsza historia pełna jest zadowolonych psich mordek. Szkoła założona przez małżeństwo Alicję i Marka Dudów powstała w 2005 roku i od początku swojej działalności postawiła sobie za cel, nie tylko szkolenia psów, ale przede wszystkim propagowanie metody pozytywnej.Efektem tych kilkuletnich prac jest dziś jedna z największych szkół dla psów na południu Polski, szkoląca rocznie blisko 150 czworonogów na czterech podstawowych kursach – Kurs Startowy, Kurs Grzeczny Szczeniak, Kurs Grzeczny Pies oraz Kurs Indywidualny dla najbardziej wymagających psów.

„Aglity w Parku”

Ciężka praca, a także pomysł na własną szkołę od początku procentował Dudom. W odróżnieniu od innych placówek tego typu postanowili oni, że na szkoleniach psów ich świat się nie skończy. Ośrodek Pastel zdecydował się dać coś od siebie psiarzom, na początek tym ze Śląska. W 2008 roku pojawił się pomysł organizacji cyklicznych imprez „Agility w Parku”, które miały być ogólnodostępne, otwarte dla wszystkich, bez względu na rasę psa, a przede wszystkim bezpłatne. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. „Agility w Parku” okazało się być w 2008 roku jedną z najczęściej, zaraz po wystawie psów rasowych w katowickim Spodku, odwiedzaną imprezą dla miłośników i właścicieli psów. W sumie w 2008 roku zorganizowano 12 imprez „Agility w Parku” pod różnymi hasłami przewodnimi „Dogoterapia”, „Weekend z psimi sztuczkami”, „Psie przedszkole”, „Szczeniaczkowo”, „Wiosna z psiakami” czy nawet „Dzień suczki”, który zorganizowany 8 marca stał się prawdziwą ciekawostką, na mapie nietypowych świąt. Do tej pory w zabawach agility organizowanych przez Ośrodek Pastel udział wzięło ponad 300 psiarzy z całego kraju.

To, co przyciąga jak magnes na niecodzienną pastelową zabawę, to zarówno jeden z największych torów do agility, jak również porady, których trenerzy udzielają podczas spotkań. Jak sami podkreślają, starają się propagować odpowiedzialność i świadome wychowanie psów, na każdym kroku, jednocześnie propagując wśród właścicieli psów alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu z psem.

Dla Dudów przejawem tej odpowiedzialności od początku była edukacja czworonogów metodą pozytywną przez ich właścicieli. Dzięki „Agility w parku" uczynili oni z metody pozytywnej łatwo przyswajalną zabawę, pokazując właścicielom psów, że szkolenie czworonoga wcale nie musi polegać na wydawaniu komend. W marcu 2009 roku Ośrodek Pastel zadebiutował z imprezą agility w katowickim Parku Kościuszki, jednym z największych w mieście, tworząc tym samym obok Zabrza drugie miejsce, gdzie w weekendy właściciele psów mogą spędzać czas ze swoimi czworonogami bawiąc się, socjalizując i ucząc przy tym, jak być odpowiedzialnym przewodnikiem dla swojego pupila.

Na rzecz schroniska

O tym jak być dobrym przewodnikiem na pewno wiedzą osoby biorące udział w programie „Daj szansę”, jaki Ośrodek Pastel prowadzi w schronisku dla bezdomnych zwierząt Psitul Mnie w Zabrzu. Do tej pory program szkolenia psów schroniskowych ukończyło blisko 20 psów, które dzięki podstawowym szkoleniom znalazły dom. W sumie Dudowie zrealizowali aż 3 edycje tego projektu. Ich zdaniem prawdziwą wartością „Daj mi szansę” obok pomocy psom schroniskowym jest aktywizowanie młodzieży do pracy z psami. Za szkolenia psów w schronisku odpowiadały, bowiem specjalnie przeszkolone przez trenerów wolontariuszki z zabrzańskich liceów i gimnazjów. Część z nich dziś poważnie myśli o zawodzie psiego trenera, a szlify zdobyte podczas programu „Daj mi szansę” wykorzystuje, na co dzień w pracy wolontariusza w schronisku. Min. podczas akcji adopcyjnych w katowickiej Silesia City Center, których partnerem w listopadzie i grudniu był właśnie Ośrodek Szkolenia Psów „Pastel”. 

Pomysły na biznes


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy