Szkoła językowa 2

AddThis Social Bookmark Button

Szkoła językowa, pomysł na biznesRozmowa z Martyną Pilas, właścicielką Szkoły Językowej PERFECT ENGLISH SCHOOL

P.Sz.: Skąd wziął się pomysł na otwarcie szkoły językowej?

M.P.: Można powiedzieć, że moim hobby jest nauka języków. Oprócz dobrej znajomości języka angielskiego, umiem jeszcze dość dobrze posługiwać się niemieckim i francuskim. W zeszłym roku zastępowałam moją siostrę w szkole językowej jako nauczycielka. Zobaczyłam jak „to wszystko” wygląda od środka. Obserwowałam wydatkowanie pieniędzy, sposoby reklamy oraz inne elementy prowadzenia takiej placówki. Jako, że moi rodzice mają doświadczenie w prowadzeniu szkoły prywatnej kwestią czasu było powstanie szkoły językowej. W pewnym momencie postanowiłam spróbować. Był to ostatni moment, żeby rozwinąć tego typu biznes w małym mieście, jakim jest Kościerzyna. Dwa lata temu w Gdańsku był szał na tego typu usługi. Postanowiłam wykorzystać działalność moich rodziców. Akurat w ich prywatnej szkole był nabór nowych słuchaczy. Dodatkowo zatrudniali nowych anglistów. Uznałam, że to dobry moment, by wystartować z nową szkołą języka angielskiego.Miałaś jakieś trudności z rejestracją, wymogami formalnymi?

Absolutnie nie. Rejestracja firmy trwała 5 minut i kosztowała 100 zł. Szkoła funkcjonuje jako zwykła działalność gospodarcza . Poszczególne etapy rejestracji przebiegają tak, jak w przypadku każdej innej działalności...

Czyli nie trzeba żadnych specjalnych zezwoleń wydawanych chociażby przez Ministerstwo Edukacji?

Nie. Wszystko zależy od Ciebie i od Twoich słuchaczy, jakiego poziomu nauki oczekują i czy są w stanie dany prezentowany przez nauczycieli model nauki zaakceptować.

Gdzie mieści się Twoja szkoła? Jakie najlepsze usytuowanie polecasz?

Moja szkoła jest zaraz przy miejskim rynku, blisko centrum miasta. Jest to miejsce położone blisko dworca PKP i PKS, ale jednocześnie nie ma bardzo przeszkadzającego uczniom hałasu, który powodują chociażby przejeżdżające samochody. Warto pomyśleć o przystosowaniu budynku dla niepełnosprawnych...

Czy w budynku jest coś oprócz szkoły?

Tak, jest tam duże centrum handlowe. Mamy ten komfort, że posiadamy oddzielne wejście do budynku. Był on w ten sposób od początku przystosowany.

Jaki sprzęt masz w samej szkole? Co jest potrzebne?

Zakładając szkołę językową na początku trzeba posiadać odpowiednią kwotę na reklamę i wyposażenie sal lekcyjnych. Uczniowie są wrażliwi na każdy przeszkadzający im szczegół. Robiąc ankiety okazało się, że krzesła są niewygodne i że jest za zimno albo za ciemno w sali. To powoduje dodatkowe koszty. W pewnym momencie musieliśmy kupić też nowe słuchawki do komputerów. Dużo korzystamy z multimediów. 

Pomysły na biznes


Wniosek urlopowy