PrzepisNaBiznes.pl Artykuły, wywiady Wspólna inicjatywa rolników - uprawa biomasy

Wspólna inicjatywa rolników - uprawa biomasy

AddThis Social Bookmark Button

Biomasa, pomysł na biznesProdukcja wierzby energetycznej to opłacalny biznes dla ludzi posiadających odpowiednio duże zasoby ziemi, chcących zainwestować dziś i czekać na gwarantowane, stabilne przez okres, co najmniej 20 lat zyski, które pojawią się w trzecim roku od założenia plantacji.Czy jest to odpowiednia uprawa tylko dla producentów posiadających bardzo duże areały i odpowiedni park maszynowy?

Plantacja wierzby energetycznej stanowić może rentowny interes. Dla rolników indywidualnych, chcących samodzielnie prowadzić przedsięwzięcie będzie to opłacalne pod warunkiem, że gospodarują na dużych, co najmniej kilkudziesięciohektarowych areałach i dysponują odpowiednim sprzętem. Propozycją dla rolników posiadających mniejsze gospodarstwa może być zrzeszanie się w grupy producenckie.

Przykładem świetnie prosperującego zespołu plantatorów, którzy stworzyli nieformalny zespół zajmujący się uprawą wierzby energetycznej, jest działająca w Kotlinie Kłodzkiej grupa, której liderem jest Pan Maciej Specylak. 10 lat temu jego kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo zostało przekształcone w plantację wierzby energetycznej. Rolnik samodzielnie opatentował technologię uprawy i zbioru. Od kilku lat dzieli się swoją wiedzą z sąsiadami, którzy zachęceni rewelacyjnymi wynikami jego produkcji zajęli się uprawą tej rośliny. Wielu z nich sceptycznie podchodziło do tego wyzwania mimo, że popyt na surowce pochodzące z roślin energetycznych jest gwarantowany, a podaż minimalna. Jak wynikało bowiem z doświadczeń innych rolników, bez odpowiedniej wiedzy, umiejętności, technologii i usprzętowienia założenie plantacji i prowadzenie uprawy, szczególnie w pierwszym roku stanowi nie lada zadanie. Oczywiście, najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zlecenie prowadzenia i nadzoru nad plantacją specjalistycznej firmie, która nie tylko kompleksowo prowadzi produkcję i zbiór, monitoruje ją na każdym etapie, ale także podpisuje z rolnikiem umowę kontraktacyjną, czyli zapewnia zbyt surowca. Jednak rolnicy z Kłodzka chcieli samodzielnie uczestniczyć w całym procesie technologicznym pozyskiwania biomasy.

Dysponując wieloletnimi doświadczeniami lidera grupy, rolnicy opracowali kompleksową technologię uprawy wierzby energetycznej na skalę przemysłową, która została wprowadzona w życie i doskonale funkcjonuje w nieformalnej grupie producenckiej. Ich wspólne działania obejmują przede wszystkim takie etapy produkcji, jak:

· Zbadanie składu zasobności gleby, na podstawie, którego opracowywane jest odpowiednie nawożenie i wapnowanie;

· Przygotowanie pola przed nasadzeniemi;

· Nasadzenie wierzby pod planowany zbiór mechaniczny;

· Przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych zwalczających chwasty;

· Cięcie pielęgnacyjne mające na celu wytworzenie się prawidłowych karp wierzby;

· Zbiór specjalistycznym sprzętem;

· Dostawa zrębek prosto z pola do ciepłowni;

Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia podzielili miedzy siebie dbanie o kolejne  etapy uprawy. Każdy zajmuje się jedynie częścią obowiązków, dlatego też inwestycja w maszyny i urządzenia nie jest duża. Wszyscy rolnicy dbają o efekt swojej pracy i rzetelnie wykonują nałożone przez grupę obowiązki, bowiem im lepszy jest rezultat pracy, tym wyższe są zyski wszystkich rolników.

A oto wyniki, jakie osiągali w ostatnich latach rolnicy z Kotliny Kłodzkiej: 

Pomysły na biznes


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy