Porady prawne - PrzepisNaBiznes.pl - Franczyza, pomysły na biznes, biznes plan
Porady prawne

Choroba po rozwiązaniu umowy o pracę

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron (ze skutkiem na 30.11) ZUS będzie wypłacał mi zasiłek w przypadku choroby, jeżeli zwolnienie lekarskie będzie wystawione po 30.11 (np. 01.12) ? Jak długo takie świadczenie może być wypłacane (jeżeli jest), jaka jest jego wysokość i jak długo po ustaniu stosunku pracy w przypadku braku nawiązania nowego mogę takie świadczenie uzyskać?
Więcej…

Termin wypowiedzenia

Mam umowę na czas nieokreślony, pracuję w firmie już rok. W umowie mam zapisane, że zasady wypowiedzenia obowiązują zgodnie z art. 36 kodeksu pracy (nie znam jego treści). Chciałabym zapytać, czy jeśli złożę wypowiedzenie 2 grudnia, to mój okres wypowiedzenia - zdaje się, że 30 dni lub miesiąc (?) zaczyna biec dopiero od stycznia, tak więc jeszcze w styczniu będę zatrudniona i mogę liczyć na pensję? Chciałabym złożyć wypowiedzenie w takim terminie, żebym jeszcze w styczniu była tu zatrudniona. Czy 2.12. to odpowiedni termin?
Więcej…

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Mam pytanie czy oprócz odprawy należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Podpisałam przedstawione przez pracodawcę rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, w której jest zapis: "Pracodawca wypłaci pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę kwotę w wysokości 8000 zł brutto (równoważnik 3 miesięcznej pensji). Pracownik oświadcza, że uzgodniona kwota została przez niego zaakceptowana i nie zgłasza obecnie ani nie będzie zgłaszał w przyszłości jakichkolwiek roszczeń ze stosunku pracy ani dotyczących rozwiązania umowy."
Więcej…

Wydatki na upominki a koszty uzyskania przychodu

Spółka w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej zawiera z kontrahentami rozliczne umowy handlowe, których wykonywanie generuje następnie u Spółki przychód. W celu pozyskania kontrahentów, dążenia do zawarcia kolejnych umów handlowych, promowania i reklamowania wizerunku firmy oraz bliższego przedstawienia zakresu jej oferty handlowej, firma niejednokrotnie wykorzystuje działania polegające na przekazywaniu kontrahentom bądź potencjalnym kontrahentom drobnych upominków z logo firmy i np. adresem strony internetowej. Upominkami tymi są: długopisy, ołówki, portfele, breloczki, kalendarze, kubki itp.
Czy wydatki z tym związane Spółka może zaliczyć do wydatków o charakterze reklamowym i ująć je w kosztach uzyskania przychodów ?

Więcej…

Okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas określony

U obecnego pracodawcy zatrudniona jestem od maja 2000 roku. Umowę mam na czas określony, do 2016 roku. Zamierzam zmienić pracę. Moje pytanie brzmi: jaki okres wypowiedzenia będzie obowiązywał?

Więcej…

Faktura wewnętrzna z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług

Wystawiamy faktury wewnętrzne w związku z WNT oraz z tytułu nabycia usług z krajów Unii lub z spoza Unii. Jakie są zasady odliczania podatku z tytułu takich transakcji?

Więcej…

Pominięcie faktury w rozliczeniu

Przez nieuwagę pracownika faktura z czerwca nie została ujęta w rozliczeniu za ten miesiąc, ani w rejestrze ani w VAT-7, pomimo, że otrzymaliśmy ją na początku czerwca. Co teraz zrobić, czy można ją odliczyć w deklaracji za wrzesień czy trzeba wracać do wcześniejszych miesięcy?

Więcej…

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki

Jakie czynności wykonać w związku z wszczęciem egzekucji komorniczej do prezesa spółki z o.o. ze zlecenia wierzyciela spółki uzyskanego w wyroku zaocznym. Czy fakt sprzedaży nieruchomości spółki w egzekucji a nie zgłoszenie wierzytelności do tej egzekucji można podnieść w postępowaniu przeciw egzekucyjnym.

Więcej…

Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie w czasie zwolnienia lekarskiego?

Mam pytanie odnośnie zwolnienia się z pracy. Chcę odejść z firmy ale uległem drobnemu wypadkowi w pracy i jestem na zwolnieniu. Czy można złożyć wypowiedzenie w czasie zwolnienia lekarskiego?

Więcej…

W jaki sposób były pracownik może odzyskać zaległe wynagrodzenie za pracę?

Mam taki problem, zostałem zatrudniony na okres próbny od 01.07.2008r do 31.07.2008r na stanowisku spawacz, po tym czasie nie przedłużyłem umowy z pracodawcą. Do dnia dzisiejszego tj. 26.08.2008 nie otrzymałem wynagrodzenia, pracodawca dzwoniąc do niego opowiada co raz to nowe historyjki, a pieniędzy nadal nie widać. Nie wiem gdzie mam się skierować z tą sprawą. Sąd Pracy czy PIP? I jeszcze jedna sprawa, na umowie wynagrodzenie mam ustalone wg. stawki godzinowej 13,00 zł i nie jest napisane czy jest to kwota brutto, czy netto. Nie zapytałem przy podpisywaniu umowy, ponieważ telefonicznie kierownik produkcji zapewniał mnie, ze jest to kwota "na rękę". I tu moje drugie pytanie. Czy umowy obowiązują tylko stawki brutto?

Więcej…


Strona 1 z 11

Wniosek urlopowy