Porady prawne

W jaki sposób były pracownik może odzyskać niewypłacone mu wynagrodzenie za pracę?

Byłem zatrudniony od marca do kwietnia na umowie o pracę (w okresie próbnym rozwiązałem umowę za porozumieniem stron). Za przepracowany marzec otrzymałem część wypłaty przelewem, reszta miała być mi wypłacona do ręki, ale niestety jej na oczy nie widziałem.
Za miesiąc kwiecień (rozwiązałem umowę 24.04) nie otrzymałem wynagrodzenia wcale. Kwota łącznie to ok. 1500zł.
Wysłałem kilka maili do pracodawcy z uwagi na to, że telefonu nie odbiera z prośbą o przesłanie zaległej kwoty, niestety bez odzewu.
Co mam robić? Czekać czy zgłosić sprawę do PIPu? Zależy mi na banknotach nie na dochodzeniu sprawy w sądzie. Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Więcej…

Kiedy pracownik nie ma obowiązku zwracać kosztów szkolenia poniesionych przez pracodawcę?

W momencie podpisywania umowy o pracę podpisałam lojalkę na 10 tys. zł za szkolenia, iż mam obowiązek pracować przez min. 1 rok czasu. Po kilku miesiącach pracy zdecydowałam się na rezygnację z pracy, ale chciałam, żeby mnie zwolnili z "lojalki", więc napisałam: "proszę o wypowiedzenie umowę o pracę za porozumieniem stron z jednoczesnym zwolnieniem mnie z płatności...(tutaj wpisałam odpowiednie odnośniki). Chodziło mi o rozwiązanie umowy, a nie wypowiedzenie. Nie wiedziałam wtedy czym to się różni.
Pracodawca odpisał mi, iż "wyraża zgodę na wypowiedzenie, ale nie wyraża zgody na zwolnienie mnie z opłat" A mi tylko chodziło, albo mnie zwalniają i odchodzę, albo pracuję przez rok....
Termin minął i nie pracuję w tej firmie. Złożyłam sprawę do Sądu Pracy o sprostowanie wypowiedzenia. Tutaj też jest kwestia niedoboru odpowiednich słów. Napisałam "wypowiedzenie" jak i też "za porozumieniem stron"
Czy możecie mi napisać jakie mam szanse w Sądzie?

Więcej…

Czy pracodawca zwraca pracownikowi pieniądze za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy?

Jestem nauczycielką w przedszkolu z umową o pracę, która wygasa 31.05.2008 r. Za każde 30 dni pracy przysługiwało mi dwa dni urlopu, na dzień dzisiejszy będzie to 12 dni. Nie wykorzystałam tego urlopu, a teraz ponieważ kończy mi się umowa nie zdążyłabym wykorzystać całego. Czy w związku z tym mogę w jakiś inny sposób odebrać sobie ten urlop? Podobno kiedyś, zwracano pieniądze za niewykorzystany urlop, jak się odchodziło z pracy, czy to prawda?

Więcej…

Odszkodowanie za stwierdzony niedobór towaru

Czy kwota wypłaconego odszkodowania za stwierdzony niedobór towaru stanowi koszt uzyskania przychodu?

 

Więcej…

Imprezy okolicznościowe dla pracowników

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z organizacją imprez okolicznościowych dla pracowników?

 

Więcej…


Strona 4 z 21

Porady prawne


Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy