PrzepisNaBiznes.pl Pomysły na biznes Aktualności Czekamy na kolejną obniżkę stóp procentowych

Czekamy na kolejną obniżkę stóp procentowych

AddThis Social Bookmark Button

Jutro Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, czy dalej obniżać stopy procentowe.Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

Tak niskiej inflacji nie mieliśmy od 2006 roku. Spada ona już od dziewięciu miesięcy. Oczekiwania inflacyjne też spadają ósmy miesiąc z rzędu (od sierpnia 2012 r.). Ze względu na trudną sytuację na rynku pracy nie widać też w gospodarce presji płacowej.

Dodatkowo drugi kwartał 2013 r. zaczął się fatalnie dla przemysłu, o czym świadczy kwietniowy odczyt wskaźnika PMI. Wszystkie parametry, które brane są pod uwagę przy jego budowaniu - zamówienia krajowe i eksportowe, zatrudnienie, zapasy wyrobów gotowych i pozycji zakupowych, czas dostaw, a także koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych - jednoznacznie wskazują, że 25 proc. polskiej gospodarki silnie odczuwa osłabienie gospodarcze.

Sygnał do kolejnej obniżki stóp dał w ubiegłem tygodniu Europejski Bank Centralny, tnąc podstawowe stopy. A to nie może pozostać bez wpływu na decyzje RPP, bowiem luka między stopami procentowymi u nas i w krajach UE powiększyła się. A realne stopy procentowe są, w wyniku spadającej inflacji, coraz wyższe.

Rada Polityki Pieniężnej otrzymuje zatem kolejne argumenty za tym, aby dalej obniżać stopy procentowe i próbować ożywić słabnącą gospodarkę. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że inflacja w kwietniu była na poziomie nie wyższym niż 0,8 proc. W maju i czerwcu nowalijki zapewne nieco podwyższą inflację, ale już miesiące letnie sprowadzą ją ponownie znacznie poniżej 1 proc., a nawet w okolice zera. Należy zatem oczekiwać, że RPP, zgodnie z deklaracją, wróci do tematu redukcji stóp procentowych.

Myślę, że te wszystkie elementy mogą skłonić Radę do redukcji stóp procentowych o 25 pkt bazowych, a może nawet do spektakularnej redukcji o 50 pkt bazowych w maju lub czerwcu.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

 

Wniosek urlopowy   HRnest   Program do urlopów - elektroniczne wnioski urlopowe   Program do rozliczania delegacji   Zarządzanie czasem pracy