Dostęp do internetu staje się powoli podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. Wśród wielu punktów usługowych daje się zauważyć także kawiarenki internetowe. W przeszłości, gdy Polacy dopiero uczyli się korzystania z sieci były one bardzo popularne i oblegane. Wielu nie stać było, by móc przeglądać strony, zaś niedroga usługa w kawiarence stwarzała takie możliwości. Obecnie kawiarenka taka musi oferować szerszy wachlarz usług niż tylko dostęp do sieci. Przyjrzyjmy się, jak funkcjonują...

Na początkowym etapie musimy opracować biznesplan oraz oszacować, czy nasza działalność w danym miejscu będzie maiła szansę powodzenia i ewentualnego rozwoju. Myśląc o otwarciu kawiarenki bardzo ostrożnie trzeba wybierać okolicę. Na pewno ciekawym pomysłem na miejsce jest lokal w pobliżu ruchliwej ulicy, dworców PKP, PKS czy lotnisk. Turyści przyjeżdżający do miasta chcą być z wydarzeniami na bieżąco. Dodatkowo obowiązki zawodowe wymagają dostępu do internetu. Również utrzymywanie kontaktu z bliskimi wymusza odwiedzenie kawiarenki.

Powierzchnia naszego lokalu nie powinna być mniejsza niż 60 mkw. Zakupujemy komputery i serwery wraz z osprzętem sieciowym. Kolejny zakup to wykupienie stałego dostępu do sieci, który zapewniałby odpowiednio szybki transfer danych dla naszych klientów. Zwróćmy uwagę na odpowiedni system rozliczania klientów, którzy płacą za czas spędzony na korzystaniu z sieci. Programy służące w tym celu powinniśmy znaleźć w sieci.

Są rożne pomysły jak prowadzić taki biznes. Pamiętajmy, że samym komputerem podłączonym do internetu nie zachęcimy do wejścia do naszego lokalu. Musimy uatrakcyjniać miejsce poprzez oferowanie np. kawy, a także obecnie coraz częściej również alkoholu. Warto rozważyć pomysł połączenia pubu oraz miejsca do surfowania w sieci. Tworzy się nowa moda na spotkania z przyjaciółmi w miejscu, gdzie oprócz miłej rozmowy będzie istniała możliwości gawędzenia ze znajomymi poprzez łącze internetowe np. za pomocą programu skype. Połączenie wirtualnego świata z realnym przynosi wiele korzyści i możliwość przetrwania na trudnym rynku. 

Innym pomysłem na prowadzenie takiej działalności jest jednoczesne uczenie podstaw obsługi komputera i oferowanie internetu. System taki szczególnie ma szansę sprawdzić się w małych miejscowościach, gdzie globalna sieć dopiero dociera. Może być to dobrym bodźcem dla mieszkańców, by korzystać w pełni z zasobów sieci. Początkowa nauka i później stopniowe wprowadzanie w arkana internetu będą sprawiać radość klientom, a właścicielowi dużą satysfakcję. Innym wyjściem, przy takiej lokalizacji jest zbieranie ogłoszeń dla prasy lokalnej. 

Dobrze rozglądnąć się również za lokalizacją w pobliżu uczelni. Wtedy nastawiamy się na młodego klienta, który w aktualnych czasach potrzebuje dostępu do sieci w bardzo różnych miejscach i o różnych porach. Także połączenie naszej działalności z punktem ksero nie wydaje się być złym pomysłem, zwłaszcza, że przy okazji kopiowania istniałyby możliwość szybkiego zaglądnięcia w ekran monitora.

Innym segmentem kawiarenek intenetowych są gralnie, gdzie gracze poprzez sieć rywalizują ze sobą. Pamiętajmy, że decydując się na taki rodzaj działalności musimy liczyć się z tym, że zainstalowanie najnowszych gier wymaga dobrego sprzętu komputerowego. Będzie on zapewne dwukrotnie droższy od zwykłych komputerów służących tylko do surfowania. Firmy sprzedające gry odstępują również licencję, dzięki której na komputerach w naszej kawiarence będzie można zainstalować odpowiednie pozycje.

Kluczem jest lokalizacja, ale również usługi ekstra takie jak możliwość podłączenia własnego notebooka, drukowanie plików czy skanowanie zdjęć lub dokumentów. Wydaje się, że wraz z rozwojem internetu i zmniejszeniem cen za połączenia również koszty funkcjonowania kawiarenek będą się zmniejszać, co może być niepowtarzalną okazją, by spróbować sił w tej branży.


Autor: Patryk Szczerba