Wszelkiego rodzaju wyroby artystyczne są cały czas pożądanym towarem. Ceramika jest cały czas na topie. Czy to użytkowa, czy artystyczna jest chętnie nabywanym produktem przez klientów i pozostaje dobrym materiałem na prezent lub ozdobienie domu. Spróbujmy przyjrzeć się działalności zakładu wyrabiającego tego rodzaju małe dzieła sztuki.

Na początku musimy sobie zdawać sprawę, że prowadzenie takiego zakładu wymaga znajomości tematu i wiedzy fachowej. Jeżeli przedsiębiorca skończył studia w tym kierunku, bądź ma doświadczenie w tej branży z pewnością może próbować. W innym wypadku działanie na tym polu jest niemożliwe. Rozpoczynamy od biznes planu, by później oszacować nasze szanse w starciu z innymi zakładami, jeśli takowe w pobliżu istnieją. Oczywiście oprócz dużych chęci i zapału potrzebny też będzie sprzęt spełniający odpowiednie wymogi, a także lokal o odpowiedniej wielkości.

Zakładając tego rodzaju firmę postępujemy według standardowych procedur. Nie są wymagane żadne koncesje i zezwolenia. Następnym krokiem powinien być wybór rodzaju ceramiki, jaką będziemy produkować. Można zdecydować się na użytkową ceramikę czyli doniczki, talerze, filiżanki lub artystyczną, do których zalicza się rzeźby ceramiczne, misy i wazony, a także ozdobne elementy do budowy pieców czy też kominków. W tym momencie przychodzi czas na decyzję o rodzaju wyposażenia, które będzie niezbędne w pracy. Chodzi tu m.in. o piece do wypalania.

Pamiętajmy, że należy odpowiednio przystosować pomieszczenie, by zabezpieczyć właściwą cyrkulację powietrza, a także prawidłowe umiejscowienie przeznaczonych do suszenia regałów. Załatwiając tę sprawę będziemy mieli za sobą wyposażenie części firmy przeznaczonej na produkcję. Dalej należy pomyśleć o magazynie, w którym przechowywane będą odpowiednie materiały przeznaczone do wyrobu, czyli np. glina, szkliwo do ozdabiania. Glina będzie wymagała obróbki, na którą składa się oczyszczenie i przerobienie poprzez dodawanie odpowiednich wspomagających substancji.

Kupując piec należy być zdecydowanym, co pragniemy w naszym zakładzie wypalać. Sprzęt można kupić gotowy w danej firmie, bądź poprzez katalog. Oczywiście można zainteresować się używanym sprzętem, a nawet całym zakładem. Udaje się w ten sposób zaoszczędzić niemałe kwoty, które można przeznaczyć na inny cel. Nowy sprzęt musi być opatrzony instrukcją obsługi w języku polskim i należy się tego od producenta bezwzględnie domagać. Trzymając w lokalu produkty chemiczne potrzebne do produkcji należy je w odpowiedni sposób pogrupować na półkach, by nie wchodziły ze sobą w niepożądane reakcje stwarzając zagrożenie.

Potrzebne będą środki gaśnicze, środki pierwszej pomocy, tak by zminimalizować zagrożenie stwarzane przez chemikalia. Ważne, by ustalić „hierarchię niebezpieczeństwa” produktów. To istotna sprawa w momencie przechowywania ich i późniejszego ewentualnego zagrożenia wywołanym przez dane związki chemiczne. Konieczna jest wentylacja, która może być zapewniona w sposób naturalny. W tym wypadku jej działanie polega na cyrkulacji powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a wolną przestrzenią wokół niego. Można też zastosować mechaniczną wersję wentylacji poprzez zainstalowanie wentylatora lub innego urządzenia mechanicznego. Zwróćmy uwagę też na drożność i odpowiednie wymiary przewodów kominowych. Muszą być także w każdej chwili dostępne do czyszczenia oraz kontroli. Powodzenia....


Autor: Patryk Szczerba