Moda na urządzanie ogrodów przyszła do Polski z krajów zachodnich. Wielu właścicieli posesji stara się, by podwórko, miejsce na którym stoi ich dom było udekorowane w sposób niebanalny i ciekawy. Zapotrzebowanie na usługi takie jak urządzanie i projektowanie ogrodów stale rośnie. Przyjrzyjmy się działalności takiej firmy.

Po stworzeniu biznes planu oraz dokładnym oszacowaniu możliwości działania na rynku możemy przejść do działania. Radosną wiadomością jest to, że na prowadzenie tego typu działalności nie potrzeba żadnych zezwoleń ani koncesji. Wystarczy wpis do ewidencji. Niepotrzebne jest także odpowiednie wykształcenie ukierunkowane na ten typ pracy. Każdy zatem może taką firmę założyć, a sukces uwarunkowany jest od pomysłu i ewentualnych pracowników.

Działalność tego typu najczęściej prowadzi się w pojedynkę, jako jednoosobową działalność gospodarczą. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją możemy wreszcie zaczynać. Wybierając miejsce na siedzibę nie musimy kierować się powierzchnią lokalu. Nie musi on być duży, ponieważ pracujemy tak naprawdę na zewnątrz u klienta. Musimy zaadaptować nasze lokum tak, by można było spokojnie przyjmować klientów. Trzeba pomieszczenie do obsługi ludzi po prostu wydzielić. Ważnym jest, aby klient mógł swobodnie przejrzeć katalogi, porozmawiać z właścicielem, przedstawić swoje oczekiwania w związku z przyszłym kształtem ogrodu. W wyposażeniu firmy z pewnością musi znaleźć się komputer ze stałym dostępem do sieci oraz telefony. Dodatkowo potrzebny będzie samochód.

Usługi kompleksowe to szansa na powodzenie. Nie zajmujemy się w tym momencie sadzeniem kwiatów, drzew czy krzewów, ale odpowiadamy za całokształt. Projekt, wytyczenie alejek w ogrodzie, tworzenie ogródków skalnych, a nawet dobranie właściwego oświetlenia to sprawy, za które będziemy odpowiedzialni. Inna możliwość to usługi pakietowe. Oznacza to, iż nasza firma oprócz zaprojektowania ogrodu będzie zobowiązana do jego pielęgnacji. W praktyce najczęściej wygląda to w ten sposób, że pracownik firmy co jakiś czas zgłaszałby się do klienta, by utrzymywać ogród w należytym stanie. Chodzi tutaj o plewienie, odchwaszczanie, ale także naprawianie występujących szkód.

Warto pomyśleć o znalezieniu współpracowników- fachowców z różnych dziedzin, nierzadko bardzo specjalistycznych. Dużo usług może być wykonywanych doraźnie, dlatego niekonieczna staje się stałe zatrudnienie danych osób. Ważnym elementem w tej działalności jest odpowiednia sieć dostawców. Nie wszystko uda się kupić w wyspecjalizowanych supermarketach. Część produktów trzeba będzie wykonywać na zamówienie. Istotne, by firma dostarczająca nam towar była wiarygodna i solidna.

Wiele zależy od naszej kreatywności. Dużo pomysłów możemy zaoferować klientowi sami. Nie unikajmy jednak słuchania klienta, bądźmy otwarci na jego potrzeby i starajmy się jak najlepiej zaspokoić jego wymagania. Pamiętajmy, że najlepszą reklamą dla naszej firmy będzie zadowolony klient.


Autor: Patryk Szczerba